Чи знаєте ви, наскільки часто люди страждають від геморою? Насправді, геморой є вельми поширеним явищем. Майже третина дорослих людей час від часу відмічають симптоми цього захворювання. Перебіг захворювання має безсимптомні періоди та періоди загострення стану, під час якого виникає свербіж, дискомфорт і виділення крові. У цій статті ми розглянемо медичні аспекти геморою, базуючись на інформації клініки Mayo, USA, Рекомендаціях Американського товариства колопроктологів та власному багаторічному досвіді.
У певному сенсі кожен з нас має геморой – скупчення вен під слизовою оболонкою, яка вистилає нижню частину прямої кишки і ануса. Стан, який більшість з нас називає гемороєм, розвивається, коли ці вени набрякають, розтягуються та нагадують варикозне розширення вен на ногах. Оскільки кровоносні судини цієї ділянки повинні постійно протидіяти гравітації щоб забезпечувати кровотік у напрямку серця, існує думка, що геморой є частиною тої ціни, яку ми платимо за вертикальне положення організму.
Набряк гемороїдальних вен (геморой) може розвиватися у зв’язку з підвищенням тиску в нижньому відділі прямої кишки, причинами якого може бути:
- Напруження під час дефекації;
- Тривале сидіння в туалеті;
- Хронічна діарея чи Закреп;
- Ожиріння;
- Вагітність. Підтверджений фактор ризику, адже дитина створює додатковий тиск в черевній порожнині та перешкоджає венозному відтоку від малого тазу;
- Анальний секс;
- Дієта з низьким вмістом клітковини.
Геморой також пов’язаний зі старінням, оскільки тканини які підтримують вени прямої кишки і ануса з часом розтягуються і ослаблюються. Дослідження показують, що пацієнти з гемороєм схильні до вищого тонусу анального сфінктера – тобто гладкі м’язи що оточують анальний канал стають більш жорсткими, ніж в нормі (навіть в розслабленому стані).
Ознаки і симптоми геморою можуть включати:
- Кровотеча з заднього проходу – ви можете помітити невелику кількість яскраво-червоної крові на туалетному папері або в унітазі;
- Свербіж чи подразнення;
- Біль або дискомфорт;
- Вузол поблизу ануса, який може бути болісним ( імовірна ознака перианального тромбозу).
Симптоми геморою зазвичай залежать від локалізації проблеми:
- Внутрішній геморой. Вузли знаходяться всередині прямої кишки. Зазвичай ви не можете побачити або відчути їх і вони рідко викликають дискомфорт. Але напруження чи механічне подразнення при проходженні калових мас може пошкодити поверхню вузлів і викликати кровотечу.
Іноді надмірне натужування під час дефекації може проштовхнути внутрішній геморой (вузли) крізь анальний отвір назовні. Це явище відоме як пролабуючий геморой і може викликати біль і подразнення в перианальній ділянці.
- Зовнішній геморой. Вузли знаходяться під шкірою навколо ануса. Під час загострення зовнішній геморой може свербіти або кровоточити.
- Перианальний тромбоз. Іноді у зовнішніх гемороїдальних вузлах утворюється згусток (тромб), що спричиняє сильний біль, набряк, запалення. Такий вузол твердий і болісний на дотик.
Кровотеча під час дефекації є найбільш поширеною ознакою геморою. Ваш проктолог має здійснити фізикальне обстеження для підтвердження геморою та виключення більш серйозних захворювань. Також повідомте свого лікаря, якщо вам вже відомо, що у вас геморой, але зараз він викликає біль, часто або надмірно кровоточить.
Ваш лікар може побачити, чи є у Вас зовнішній геморой за допомогою звичайного огляду. Процедури для діагностики внутрішнього геморою можуть включати обстеження Вашого анального каналу та прямої кишки:
- Пальцеве дослідження. Під час пальцевого ректального обстеження ваш лікар вставляє в пряму кишку палець в рукавичці, фізикально оцінюючи вузли та наявність інших проблем.
- Візуальний огляд. Оскільки внутрішній геморой часто занадто м’який, щоб відчувати його пальцем під час ректального обстеження, лікар може також оглянути нижню частину товстої і прямої кишки аноскопом, ректоскопом або сигмоїдоскопом – пристроями для огляду відповідних ділянок кишківника.
Іноді лікар повинен проаналізувати стан всієї товстої кишки за допомогою колоноскопії, якщо:
- Ознаки та симптоми свідчать, що у Вас може бути інша хвороба травної системи;
- У Вас є фактори ризику розвитку колоректального раку;
- Ви старше 45 років і не проходили колоноскопії протягом останніх 5 років.
Лікування
Ефективність лікування геморою та профілактика подальшого розвитку хвороби можлива завдяки корекції харчових звичок. Модифікація дієти та консультування щодо культури дефекації, як правило, є первинним етапом терапії у пацієнтів з симптоматичним перебігом геморою.
Харчові рекомендації:
Додайте більше волокон до вашого раціону – з продуктів харчування, харчових добавок або з обох джерел. Поряд з адекватною кількістю рідини, волокна розм’якшують калові маси і полегшують їх проходження по кишківнику, знижуючи місцевий тиск та механічне подразнення. Продукти з високим вмістом клітковини включають брокколі, боби, пшеничні та вівсяні висівки, цільнозернові продукти та свіжі фрукти й овочі. Деякі люди вважають, що підвищення кількості харчових волокон викликає здуття живота та гази. Тому поступово збільшуйте споживання до 25-30 грамів клітковини на день. Крім того, підвищіть споживання прозорих напоїв, але не алкоголю!
Часто для полегшення незначного болю, набряку і запалення геморою досить амбулаторного лікування. Якщо геморой спричиняє лише легкий дискомфорт, лікар може запропонувати певні креми, мазі або супозиторії. Ці препарати містять такі інгредієнти, як гамамеліс, гідрокортизон чи лідокаїн, які можуть полегшити біль і свербіж, принаймні тимчасово. Також для полегшення болю дискомфорту допускається прийом протизапальних препаратів – парацетамолу, ібупрофену, тощо.
Існують рекомендації щодо домашнього догляду, які стосуються частоти підмивання, особливостей гігієни та температурного режиму.
- Підтримуйте чистоту анальної ділянки. Використовуйте гігієнічний душ, щоб обережно очистити шкіру навколо анусу прохолодною водою після походу в туалет. Після процедури обережно просушіть анальну ділянку серветками чи рушником.
- Уникайте спиртових або ароматизованих серветок.
- Не використовуйте сухий туалетний папір. Щоб підтримати чистоту після випорожнення, якщо душ не доступний, використовуйте вологі рушники або вологий туалетний папір, який не містить парфумів або алкоголю.
Ці процедури допомагають усунути симптоми геморою орієнтовно протягом тижня. Зверніться до лікаря, якщо через тиждень Ви не отримаєте полегшення або раніше, якщо Ви відчуєте сильний біль або кровотечу.
Втручання при лікуванні геморою
Мінімально інвазивні процедури (Хірургія одного дня):
- Зовнішня тромбектомія
Якщо у зовнішньому геморої утворився болісний тромб (перианальний тромбоз), то проктолог може видалити згусток простим розрізом і дренуванням, що може забезпечити швидке полегшення. Ця процедура є найбільш ефективною за умови проведення протягом 72 годин після утворення тромбу.
При наявності стійких кровотеч лікар може порекомендувати одну з інших мінімально інвазивних процедур. Ці процедури можна проводити в кабінеті лікаря або в інших амбулаторних умовах і вони зазвичай не вимагають анестезії.
- Латексне лігування. Ваш лікар розміщує одну або дві крихітні гумки навколо основи внутрішнього гемороїдального вузла, щоб припинити його кровопостачання. Невдовзі вузол відмирає і відходить протягом тижня. Ця процедура ефективна для багатьох людей на певній стадії геморою.
Хірургічні втручання
Якщо інші процедури не принесли бажаного результату або при більш просунутій стадії геморою, ваш проктолог може порекомендувати хірургічне втручання. Операція може бути виконана амбулаторно або може знадобитися перебування в стаціонарі протягом принаймні однієї доби.
- Радикальне видалення гемороїдальних вузлів. Під час процедури, що називається гемороїдектомією, Ваш проктолог повністю видаляє гемороїдальні тканини. Можуть бути використані різні методики (ультразвукові, радіохвильові та інші сучасні методи розсічення тканин). Операція може проводитися з місцевим анестетиком у поєднанні з седацією, під спінальною анестезією або загальним наркозом. Гемороїдектомія є найбільш ефективним способом лікування тяжкого або рецидивного геморою.
- Степлерна гемороїдопексія або операція Лонго. Ця процедура виконується спеціальним степлером, який блокує приплив крові до гемороїдальної тканини та фіксує гемороїдальні вузли. Ця операція ефективна тільки для внутрішнього геморою. Як правило, післяопераційний період передбачає не такий виражений больовий синдром, ніж після гемороїдектомії, і дозволяє раніше повернутися до регулярної діяльності. Проте у порівнянні з гемороїдектомією, гемороїдопексія пов’язана з більшим ризиком рецидиву.
Саме проктолог допоможе обрати оптимальний метод лікування геморою, який підійде саме Вам, детально проінформує про специфіку діагностики та терапії, складе план Вашого лікування.