Поліп анального каналу

Поліпи анального каналу – це клінічний термін, що об’єднує доброякісні новоутворення слизової оболонки анального каналу або тканин, які знаходяться під цією оболонкою. Незважаючи на безсимптомний характер і доброякісність, ці досить поширені новоутворення мають ризик до малігнізації, а також часто супроводжують перебіг іншої проктологічної патології.

Видалення поліпів знижує ризик виникнення колоректального раку. У цій статті будуть розглянуті медичні аспекти поліпів анального каналу, які базуються на інформації медичного ресурсу MSD (USA)Американського товариства колоректальних хірургів і власному багаторічному досвіді.

  Незважаючи на варіацію в будові поліпів анального каналу, існують загальні фактори ризику:

  • надлишкова маса тіла;
  • малорухливий спосіб життя;
  • вік старше 50-ти років;
  • сімейні випадки новоутворень шлунково-кишкового тракту;
  • похибки в дієті;
  • куріння та зловживання алкоголем; 
  • хвороба Крона, виразковий коліт та інші запальні захворювання дистальної частини товстої кишки.

  При зборі анамнезу Ваш лікар розпитає про наявність або відсутність кишкової симптоматики, характер дефекацій, проведеної раніше колоноскопії, щоб виключити запальні або онкологічні захворювання. 

  Точне число захворюваності поліпами анального каналу невідоме, бо невеликі за розміром поліпи найчастіше не викликають симптомів і пацієнти просто не звертаються до лікаря. Безсумнівно важливим залишається проходження скринінгу згідно з рекомендаціями, незважаючи на наявність або відсутність яких-небудь ознак захворювання.

  Набагато рідше поліпи анального каналу супроводжуються симптомами:

  • Найбільш часта скарга – кровотеча з ануса, зазвичай незначна. 
  • Біль у нижніх відділах живота, спазми або навіть непрохідність виникають при утвореннях великого розміру;
  • Більшість поліпів відчутні при пальцевому дослідженні;
  • Іноді один з видів поліпів – поліпи на довгій ніжці – можуть випадати через задній прохід.
  • Деякі види поліпів викликають діарею, яка може навіть призвести до гіпокаліємії і ускладнювати діагностику. 

  Перераховані симптоми не є суворо специфічними для поліпів анального каналу і в різних комбінаціях свідчать про інші проблеми, які потребують ретельної діагностики фахівцем. Ваш проктолог в місті Київ оцінить історію захворювання і складе вірний план діагностичного процесу. 

Діагностика

 При огляді анальної ділянки проктолог зверне увагу на форму ануса, визначить наявність рубцевих змін, оцінить стан шкірних покривів. Також протколог виконає пальцеве дослідження для оцінки функціонального стану сфінктера, зверне увагу на болючість при дослідженні, наявність дефектів слизової оболонки анального каналу, можливих ознак супутніх проктологічних захворювань.

  Дослідження, які використовують для виявлення поліпів, включають в себе аналіз калу на приховану кров (це тести на мікроскопічну або невидиму кров у калі), іригографію і ректороманоскопію, при якій використовується трубка для обстеження прямої кишки. Найбільш поширеним дослідженням для виявлення колоректальних поліпів є колоноскопія. Під час цього амбулаторного обстеження лікар-ендоскопіст огляне товсту кишку, використовуючи довгу тонку гнучку трубку з камерою і ліхтариком на кінці. Поліпи прямої кишки часто бувають множинними і можуть співіснувати з раком. Під час колоноскопії виявлені поліпи видаляються і оцінюються на предмет можливої злоякісності. КТ-колонографія (так звана віртуальна колоноскопія) може використовуватися для непрямого дослідження товстої кишки. Однак, якщо під час цього тесту виявляють поліпи або пухлину, може знадобитися повторна колоноскопія для їх видалення або біопсії. Морфо-гістологічні дані мають ключове значення, що визначає тактику лікування і подальшого спостереження.

 

 Лікування

  Лікування поліпів анального каналу виключно хірургічне. Поліпи видаляють, тому що крім гістологічного дослідження вилучених під час операції тканин, немає надійного специфічного тесту, щоб визначити, чи перетвориться цей поліп в рак.



 Методика проведення хірургічного лікування:

  Пацієнта укладають на столі в положення на спині із зігнутими в колінних і кульшових суглобах ногами. Після проведеної анестезії  обробляється анальний канал і вводиться ректальное дзеркало. Поліп видаляють скальпелем або електроножем в межах здорових тканин. При необхідності, в пряму кишку після ревізії вводять гемостатический тампон, який видаляють на наступний день після операції. Видалений поліп направляють на гістологічне дослідження.

 Після першої самостійної дефекації пацієнта можна виписувати. Після проведеної операції проктолог призначить дату наступного огляду, дасть рекомендації щодо дієти і гігієни анальної ділянки.

 Тільки лікар допоможе вибрати метод видалення поліпів анального каналу, детально поінформує про специфіку діагностики, складе план Вашого лікування.